Психични АРХЕТИПИ в модела на основните енергийни центрове в човека (чакри)
Пътуването през чакрите започва с Коренната (Първа) чакра. Нейното санскритско име, Муладхара, което означава „корен“ или „опора“, се изобразява като лотосов цвят с четири венчелистчета, обхващащ насочен надолу триъгълник, поставен в квадрат. В по-сложни версии на символа богинята Кундалини - навита змия, увита около фалос или лингам, представлява мъжката сексуалност. Женската сексуалност се намира предимно в сакралната (втора) чакра. Според хиндуистката традиция, Кундалини се движи нагоре през чакрите, събуждайки на свой ред всяка от тях, докато достигне Короната (седма чакра) - когато се постига "просветление".
Коренната чакра се занимава с физическите нужди и основното оцеляване на човека. Тя има най-ниската вибрационна честота от всички чакри, резонираща с червения цвят. Елементът Земя, който се отнася към нея, е представен от квадрата, а обърнатият триъгълник означава движение на енергията надолу, което ни държи приземени към Земята. Така виждаме своеобразната връзка между корен, енергиен център и гравитация, които постоянно ни дърпат надолу, свързвайки ни с нашето материално съществуване.
АРХЕТИПИ
Коренната чакра е свързана с физическата сигурност. Най-ранните ни преживявания, включително степента, до която основните ни нужди са били задоволявани или не, се записват и съхраняват там - като съобщение на магнитна лента. Независимо дали осъзнаваме това или не, емоционалната ни сигурност идва от чувството за принадлежност към група. Този основен аспект на нашето психологическо благополучие е свързан именно с първата чакра.
„Племенната“ власт може да не се отнася за днешния начин на живот, когато пазаруваме за провизии, вместо да разчитаме на групата за лов или събиране, но повечето от нас могат да признаят добрите чувства, породени от това, че са част от семейство, споделят интереси с приятели или са членове на клуб. Когато изследваме тази концепция за „племето“ или „социалния ум“, можем да видим колко от нашите убеждения, ценности, нагласи и поведения произтичат от това дали се вписват или не се вписват в такива групи.
Архетипите, свързани с кореновата чакра, са Земята Майка и Жертвата. Те представляват две страни на една и съща монета - положителното ни лице и нашата по-тъмна страна. Дисфункционалните жертви са все по-често срещано явление в нашето общество, тъй като хората търсят други, които да обвиняват за проблемите си. Ако се чувстваме като жертва, то си позволяваме да бъдем уязвими, нуждаещи се и следователно неоснователни, защото гледаме на всяко разочарование, раздяла или загуба като нещо, което не можем да контролираме или променяме. Подсъзнателно все още може да се смятаме за бебето, което не може да стане и да се храни и затова трябва да разчита на другите. Само като признаем, че имаме силата да осигурим всичко, от което се нуждаем, можем сами да преформулираме преживяванията си във възможности за самодостатъчност, сила и емоционална цялост. Промяната на този негативен архетип включва поемане на лична отговорност за живота си, признаване, че имаме избор и заслужаваме най-доброто, което животът може да предложи.
Обратно, функционалната страна на този архетип е Земята Майка, универсално свързана с подхранването, грижата и безусловната любов. Като разпознаваме Земята Майка в себе си (независимо от пола), ние признаваме, че сме способни сами да осигурим цялата физическа и емоционална сигурност, от която се нуждаем. Можем да започнем да развиваме тази способност по практичен начин, като се грижим за нуждите на нашето вътрешно дете, като поддържаме домашната си среда в спокойствие и сигурност, като често се отнасяме към себе си по един мил, майчински начин и утвърждаваме нагласата, че няма нещо, което не можем да постигнем - самостоятелно или като помолим други за помощ.
Как могат да се развият кореновите архетипи
Психолозите казват, че бебетата, които се хранят „при поискване“, се научават да вярват, че техните нужди ще бъдат задоволени. Ако това срещне подкрепа, тези хора преминават през живота, очаквайки същото и рядко са разочаровани. Бебетата, оставени да плачат, се научават да не вярват и да очакват разочарования, вярвайки, че техните нужди не заслужават да бъдат удовлетворени. По-късно това може да повлияе на начина, по който същите хора водят взаимоотношения си в живота.
ЖЕРТВАТА
Жертвите си позволяват да станат уязвими, нуждаещи се и неоснователни. Те чувстват, че не могат да упражняват влияние, да променят или да поемат контрол над ситуации в живота си.
МАЙКАТА ЗЕМЯ
Този архетип е свързан с подхранване, грижа и безусловна любов. Присъединяването към вътрешното си дете чрез майчинството и поддържането на безопасност и утеха подхранва този положителен архетип.
Като практикувате медитация, себерефлективни въпроси и утвърждения (по-долу), може да изследвате темите за Майката Земята и Жертвата вътре в себе си и да си помогнете да поемете контрола над живота си.
Себерефлекторни въпроси
Утвърждения
Името на санскрит за сакралната (втора) чакра е Свадхистана, което означава „сладост“ и нейните асоциации са наистина това, което прави живота сладък - удоволствие, сексуалност, подхранване, движение и промяна.
Неговият индуски символ е шестлистен лотос, съдържащ бял кръг, символизиращ стихията на Водата, и светлосин полумесец, в който е "Макара", чиято опашка от риба се навива като Кундалини. Това водно създание представлява сексуални желания и страсти - опасност само когато се игнорира или потиска.
Водата е сакрален елемент. Нейната течливост съответства на пикочния мехур, кръвоносната система, половите и репродуктивните органи. Сакралната чакра резонира с оранжевия цвят и, разположена близо до женските репродуктивни органи, е свързана с отглеждането, възприемчивостта, приемането и емоциите. Луната също е свързана с творчеството, енергията, която измества човечеството от оцеляване към подхранване на душата: от оцеляване ние израстваме нагоре към "принципа на удоволствието". Тръгвайки от базовото съществуване, енергията ни води към сакралната чакра, за да ни помогне да прегърнем това, което прави живота достоен за живеене. В нея има двойственост, поради което Луната е полумесец, представляващ видима светлина и тъмнина. Това е племенната енергия на корена, разделена на противоположни ин/ян, което предполага необходимостта от еволюция отвъд групата, за да се установи и заяви едноличното „аз“.
АРХЕТИПИ
Вторият енергиен център доразвива темите на кореновата (първа) чакра за лична отговорност и себеизразяване. Нейните архетипи са Суверенът и Мъченикът, които са свързани с нашето отношение към изобилието и колко вярваме, че заслужаваме да се радваме на живота. Тези две асоциации представляват полярността на удоволствието и себеосъществяването срещу страданието и жертването.
Мъчениците са по-малко склонни от Жертвите (негативния архетип от първа чакра) да обвиняват външните влияния за това, което възприемат като живот на страдание, но споделят подобно убеждение, че не заслужават нищо по-добро. Мъченикът включва привързване и застой в дълбините на самосъжалението без мотивация за промяна на негативните нагласи, допринасящи за ситуацията. Животът на Мъчениците е пропит с чувство на липса, което стои в основата на привързаността към оправдания да не променят своите вярвания и поведение. За тях на света просто няма достатъчно щастие за всички и те са изтеглили късата клечка. Затова те хленчат и се оплакват, но никога не предприемат никакви действия. Тяхната нагласа е по-скоро пасивно приемане на живота, отколкото активно желание за промяна и развитие. Незачитайки адекватно личните си нужди и желания, майките много често развиват в себе си този архетип.
Положителната страна на тази монета е Суверенът - архетип на тези, които позволяват на хубавите неща от живота да бъдат част от ежедневните им преживявания. Те са магнетични личности и за всеки е радост да бъде сред тях, за разлика от мъчениците, предизвикващи вина. Тези хора не е задължително да живеят очарователен живот, просто когато се сблъскат с предизвикателна ситуация, виждат положителните възможности за растеж и развитие.
Те са отворени да посрещат и лесното и трудното в живота, знаейки, че той е свързан с нюанси на светлина и тъмнина, позитиви и негативи, добро и лошо. Те знаят, че зимата винаги се превръща в пролет. Техният по-развит вътрешен свят им дава разрешение да се радват открито на личните си постижения. Подхранването на собствените желания е висок приоритет за Суверенитета им в този свят. За тях животът е изобилен и те, както и всеки друг, заслужават участие в красотата и наградите, които ги заобикалят, включително сексуалното удовлетворение. Сексът за тях е нещо, което трябва да се празнува и да се уважава като наслада, а не греховна дейност - възглед, който много западни култури изглежда проповядват.
Приемайки творчески подход и към своята сексуалност, Суверените постигат удовлетворение в своя живот.
Тъй като те винаги търсят предимствата отколкото недостатъците, те са склонни да вярват, че животът им предлага точно това.
Заслужено нещастие
Менталното сомобичуване на Мъчениците идва от убеждението, че те заслужават цялото нещастие и страдание, които се случват в живота им. Много западни общества и религиозни групи насърчават тази вяра чрез послания като „Животът е суров", "Получаваш това, което искаш само чрез упорит труд и саможертва" и "Мислете предимно за другите, отколкото за себе си".
Суверенът
ези хора не са непременно по-щастливи от всеки друг, но ако ги представим като картинен пейзаж, в него ще влязат цветята, стръкчетата трева и пеперудите, а не отпадъците, кучешката бъркотия и мравките.
Мъченикът
Мъчениците се наслаждават на самосъжаление - те са „бедният аз“ на обществото. Те правят това, което смятат като жертване за другите, а то от своя страна рядко се оценява или дори признава.
Като практикувате медитация, себерефлективни въпроси и утвърждения (по-долу), ще можете да изследвате темата за страстта във всички области на живота си и да изместите оковите на мъченичеството, които може да ви потискат.
Себерефлекторни въпроси
Колко готов/а съм да прегърна една промяна? (Променете едно малко нещо днес.)
Колко творчески настроен/а съм сексуално? (Обсъдете фантазиите си с партньора си.)
Какви жертви правя, за да бъда приет от другите? (Дисфункционалните взаимоотношения са токсични и за двете дтрани. Опитайте да кажете „не“ следващия път. Не обяснявайте.)
Уважавам ли своите мъжки и женски страни? (Добре е един път да бъдеш мек, на друг път уверен. Различните ситуации изискват различни отговори.)
По-добре ли е да давам, отколкото да получавам? (Приемането на подаръци с удоволствие от ваша страна дарява другите също с нещо.) Отхвърлям ли радостта на другите да дават?
Вярвам ли, че за да бъдат изпълнени моите желания първо трябва да направя жертва? (Съсредоточете се върху някой, за когото животът е сладък. Опитайте да се видите като него.) Каква промяна да направя в своите убеждения?
Утвърждения
Аз се придвижвам напред към своето пълно щастие и осъщественост. Животът ми предлага всичко необходимо за това пътуване.
Аз съм достоен за любов и сексуално удоволствие. Имам право да изразя желанията си пред себе си и другите.
Този, който съм аз, такъв, какъвто съм, съм достатъчно добър. Животът се развива както трябва.
Аз почитам тялото си и се чувствам добре със своята сексуалност.
Името на санскрит за Слънчевия сплит (трета) чакра е Манипура-„лъскав скъпоценен камък“. Резонира с жълтия цвят, като слънцето. Индуисткият символ за Манипура е лотос с десет венчелистчета. Вътре в него има надолу насочен триъгълник, заобиколен от три "свастики", символизиращи Огъня - елемент на трансформация, необходим за превръщането на металните руди в красиви предмети.
Този енергиен център се асоциира с явленията промяна и движение, участващи в превръщането на Аз-а в единство на сила и воля. Този вид власт обаче няма нищо общо с агресията или контрола. Силата е тази, която валидизира различията, но тук тя надхвърля предизвикателствата на полярността, свързани със Сакралната (втора) чакра, за да достигне нова точка на баланс. Работата върху тази чакра помага да се преодолеят и обединят различията, за да се постигнете цялост. На личностно ниво това може да се отнесе към избягването главата да управлява сърцето или иначе казано, да не позволяваме лявата логична страна на мозъка ни да надделява над творческата интуитивна дясна
страна.
На обществено ниво третата чакрата има отношение към връзката ни с другите, но без да разчитаме на "племето" от кореновата (първата) чакра или да наблягаме на партньорствата от сакралната (втората) чакра. Става въпрос за силата да бъдем индивидуални, уникални, приветствайки и поддържайки едновременно връзка с цялото човечество.
АРХЕТИПИ
Докато първите две чакри се занимават с нашите външни отношения - Кореновата (първа) чакра с груповия ум и Сакралната (втора) чакра със специфични взаимоотношения - Слънчевият сплит (трета чакра) е по-вътрешно фокусирана: към отношенията ни със самите нас. Начините, по които ние демонстрираме нашето самочувствие и личната си сила, се проявяват в архетипите, свързани с тази чакра - Черноработник и Духовен Воин.
Черноработникът не е толкова нефункционален, колкото Жертвата и Мъченикът на първите две чакри, но продължава темите за липсата на признание и награда. Черноработниците предават отговорността за тяхното щастие чрез своята покорност и зависимост от другите. Те обикновено смятат, че са обичани само по отношение на това, което правят, а не заради това кои са.
Така те несъзнателно търсят отношения, които затвърждават този възглед. Оттук този архетип може да се замества и с тормозещи, доминиращи партньори (които често са насилващи и обиждащи) или колеги на работното място, чиято себе-важност се подхранва от самообезличаващия се и лесно манипулиран Черноработник. За съжаление външното одобрение, което архетипът отчаяно търси, не се случва, защото то е възможно само, когато се научим да почитаме и ценим себе си.
Вътрешно повтарящото се „Аз не съм достоен“ се нуждае от изтриване, за да може истинското чувство за собствена стойност да нададе глас.
В пряк контраст, архетипът на Духовния Воин е героят или героинята, която действа инстинктивно във взаимодействието си с другите, и винаги от позицията на равнопоставеност.
Чакрата на слънчевия сплит е свързана с храносмилателната система. Когато игнорираме, отхвърляме или потискаме нашата психическа чувствителност, това може да доведе до блокажи в тази област, което от твоя страна води до излишък на тегло, храносмилателни проблеми и стомашни язви.
Срещайки постоянно отхвърляне или конфликт, на Духовните Воини в митовете и легендите се е налагало да поглеждат навътре в себе си, за да дадат смисъл на съвкупностите от обстоятелства в живота им и да им дадат значение. Това е наистина мощен архетип, когато духовна философия на израстване и развитие в преодоляването на житейски препятствия е съчетана с почтени действия. И колко непопулярни или необясними за другите могат да бъдат тези действия, е без значение. Присъщите черти на този функционален архетип са предшественици на силата на любовта, която е свързана със следващата чакра на нашето пътуване - Сърцето. Защото само като наистина обичаме и почитаме себе си, можем да се надяваме да действаме от любов и състрадание към другите.
Митове и легенди
Приказната история за Пепеляшка и нейните взаимоотношения с двете й грозни доведете сестри е пример за действащия манталитет на Черноработника.
В разказите Духовният Воин е беднякът/просякът, който се изправя срещу крал или рицарят, който се противопоставя срещу силата на някой магьосник. В митологията подвизите на Херкулес са отличен пример. В такива истории логиката и разумът деъстват заедно с "психични" способности, известни като "предчувствия" или „вътрешни“ чувства.
ДУХОВНИЯТ ВОИН
илата на Духовния Воин е вътрешна сила, закалена от вярата, че ръководството, направленията и напътствията идват от Божествена мощ. И тази сила се усъвършенства все повече и повече чрез сблъскването и преодоляването на външни предизвикателства.
ЧЕРНРАБОТНИКЪТ
Манталитетът на вършещия мръсната работа зависи от признанието и одобрението на другите. Те инвестират във всички останали качествата и силата, които биха искали те да притежават (и те наистина ги притежават - само ако можеха да признаят пред себе си това).
Като практикувате медитация, себерефлективни въпроси и утвърждения (по-долу), може да си помогнете да отхвърлите склонностите на раболепния Черноработник във вас и да подхраните вътрешната сила на Духовния Воин.
Себерефлективни въпроси
Утвърждения
Аз заслужавам цялата любов, уважение, радост и благоденствие, който идват при мен.
Вече достигнахме централната чакра в седемстепенната система - сърцето на нашето пътуване. Тя посредничи между световете на духа и материята. Чрез тази чакра ние се свързваме състрадателно и безусловно с другите, с любов. И все пак тази любов не зависи от другите. Това не е племенната любов на коренната (първа) чакра или сексуалната любов на сакралната (втора), но е състояние на съществуване, трайно и постоянно, независимо от външните условности - ефирно, като въздуха.
Символът на тази чакра е дванадесет лотосови венчелистчета около шестолъчна звезда (два триъгълника). Насоченият надолу триъгълник представлява дух, слизащ в тялото (материя), докато сочещият нагоре е материята, която се издига, за да срещне духа. На санскрит Анахата означава "звук, създаден без две удрящи се неща", или "неударен", описващ съвместното съществуване на тялото и дух. Асоциирания животински архетип, антилопа, символизира влюбен чонек - големи очи на кошута, с витаещ поглед, отнесен в радост и блян. Този енергиен център се занимава с прошката и състраданието - безусловна любов, чрез която ние приемаме, че другият дава най-доброто от себе си. Така започваме да развиваме истинско самоприемане. Това е особено предизвикателна чакра, зараси нейната абстрактна природа. Излизаме от царствата на солидното и осезаемото, представени от Земята, Водата и Огъня и навлизане в неосезаемостта на Въздух.
АРХЕТИПИ
Четвъртият енергиен център (сърдечната чакра) допълнително развива вътрешния фокус, който започва с долните чакри и се занимава с балансиране на любовта към другите и любовта към нас самите. Тази централна чакра е коридорът, през който се придвижваме от ниските към висшите центрове, премествайки се от сферата на основните нужди в сферата на благословенията. Нашето предизвикателство е да преминаваме ежедневно през тестове за безусловна любов, състрадание и прошка, които изпълват дните ни, карат ни да се учим и обогатяват опитността ни, за да преминем към по-висшите центрове нагоре.
Склонни сме да мислим, че сърцето се занимава само с „нежни“, ирационални чувства. Предпочитаме да поставяме по-голям акцент върху дейността на главата, но когато му позволим, сърцето може да бъде много по-точен барометър за по-дълбоките ни нужди. Слушането на сърцето по въпросите на любовта е от жизненоважно значение за поддържане на здрави, основани на взаимно уважение отношения. В процеса на нашето пътуване към Висшия Аз, личните ни отношения болезнено разкриват колко малко обичаме себе си. Когато отстраним тънкия фурнир, прикриващ липсата на лична близост със самите себе си и я изпълним с енергията на радост, мир и самоприемане, тогава започваме да изграждаме солидната основа, върху която процъфтява безусловната любов. Тези, които отхвърлят или избягват близост, демонстрират страха си да гледат навътре в себе си. Те пренебрегват възможностите, които взаимоотношенията предлагат - да признаем и заобичаме своята тъмна страна, така както правим с тази, на която се възхищаваме и се гордеем. Това е основата на безусловната любов.
Отрицателният архетип, свързан със Сърдечната чакра, е Актьорът. Такива хора маскират личните си рани, като играят, че са „влюбени“; преживяване, много различно от това да обичаш истински някого. Техният начин е теоретичен, по-скоро умствена дейност, без да влагат сърце и душа в отношенията. Истинските Любящи, от друга страна, имат способността да обичат себе си безусловно. Тъй като те не се нуждаят от други хора, за да ги стимулират, те свободно отварят сърцата си и споделят себеприемането с другите. Тези щедри и свободолюбиви хора предлагат от все сърце себе си на другите, защото знаят изначалната сигурност в ядрото на същността си. Докато техните нефункционални съвременници се надяват другите да им осигурят прашка и състрадание, същите качества са достъпни вътрешно по всяко време да Любящите, защото те са в контакт с емоциите си.
Какво е да се обича твърде много?
Толкова често заявяваме, че обичаме някого, но увиваме любовта в наметало от ревност, обсебване и емоционална нестабилност. За да избягваме изправянето си пред дълговременни страхове от нараняване и предателство, ние сме склонни погрешно да тълкуваме силните чувства, породени от тези нефункционални нагласи за „любов“, когато преживяването наистина е свързано с екстернализиране на нещо, което иначе има да дойде отвътре.
ЛЮБЯЩИЯТ
Любящите са магнетични, лъчезарни личности, които наистина „притежават“ себе си. Те са лесно разпознаваеми, защото е невъзможно човек да не се повлияе от положителната им енергия.
АКТЬОРЪТ
Често срещан пример за този архетип е съзависимият човек, който търси отвън любовта, за която жадува, заблуждавайки себе си, че може да излекува раните си, като намери някой друг, от когото да черпи сили. Страхът от предателство, една от емоционалните дисфункции на сърдечната чакра, саботира всеки шанс за истинско щастие с друг.
Като практикувате медитация, себерефлективни въпроси и утвърждения (по-долу), ще можете да отхвърлите „теорията“ на любовта и да започнете да притежавате себе си и да принадлежите на себе си, като един истински Любящ.
Себерефлективни въпроси
Реагирам ли на другите по-скоро чрез ума и интелекта, отколкото чрез сърцето? (Настройте се на посланието на сърцето си. Съсредоточете се върху това, което наистина чувствате, без да преценявате. Сърцето дава отговорите.)
Колко свързан/а се чувствам с другите? (Опитайте се да се усмихнете на хората. Ще се изненадате колко много се усмихват в отговор.)
Суров/а ли съм към себе си заради „провали“? (Тази чакра е за баланс-не само с другите, но и със себе си. Почитайте своите тъмни и светли страни.)
"Слагам ли си приветлива маска на лице“? (Научете се да се оттегляте от чувствата си. Когато сърцето ви е пълно с болка, приемете, че тя е представител на пореден урок. Посрещнете го с радост, оценете го по достойнство и продължете напред.)
Състрадателен/а ли съм или обикновено съдя другите? (Реалността на всеки е различна. Знайте, че никой не може да ви нарани - как реагирате на това, което другите правят е причината за вашата болка.)
Утвърждения
Изпращам любов на всички, които познавам; всички сърца са отворени да приемат любовта ми.
Приемам, че болката е съществена част от моя растеж и развитие.
Обичам себе си за това кой съм и потенциала вътре в мен.
Пускам всички минали наранявания в ръцете на любовта.
Благодарен/а съм за цялата любов, която е в живота ми.
Другите хора заслужават моето състрадание.
Любовта, която изпитвам към себе си и към другите, е безусловна.
Любовта ще ме освободи. Другите обичат по най-добрия начин, на който да способни. Ако някой не ме обича „достатъчно“, може да е защото има ограничения в изразяването на любовта си и заслужава моето състрадание.
Гърлената чакра е първият от висшите центрове, свързани с комуникация, самоизразяване и творчество чрез звук. На санскрит Вишудха означава „пречистване“. Тя ни насочва към такъв тип комуникация: не всекидневно бърборене, а целенасочени мисли и говорене. Става дума за лично изразяване, съчетано с отговорност. Развитшето на гърлната чакра означава избор на думи, които носят стойност за комуникацията. Друго значение на Вишудха е, че само чрез успешно преминаване през долните четири чакри можем да достигнем пречистването, необходимо за отваряне на гърлната чакра. Тя резонира с по-малко наситените нюанси на синия цвят.
Индуисткият символ на Вишудха е лотос от 16 венчелистчета, съдържащи санскритските гласни, смятани, че представляват духа. Вътре в лотоса има триъгълник, символизиращ речта; пълна луна и Айравата, слонът с много бивни. Освен със звука, тази чакра е свързана и със слуха. Тъжен факт е, че активното слушане е пренебрегнато в днешно време и трябва първо да развием външното ухо преди финото вътрешно ухо да стане достъпно за нас. Тези, които функционират през висшите чакри, често откриват, че истинското послание зад думите им не се „чува“. Когато гърлената чакра функционира, мисълта и речта се забавят и комуникацията се обмисля повече.
АРХЕТИПИ
Следващия път, когато срещнете някой, който изглежда има проблеми с изразяването, вижте дали брадичката му е притисната към гърдите, скривайки областта на гърлото по детски начин. Това показва, че този човек е уязвим в гърлната (пета) чакра. Такива хора често трябва да прочистват гърлото, защото езотерично то се задушава от истините, които трябва да погълнат. Те могат да говорят с неочаквано скучен, монотонен глас. Те могат да се опитат да допринесат за групови дискусии, но поради нечленоразделност или липса на ентусиазъм, те често не се "чуват" от другите. Всичко това са улики за дисфункционална гърлна чакра.
В крайната си форма негативният архетип, свързан с енергийния център при гърлото, е Маскираният Аз. Тук имаме някой, който не е в състояние открито и честно да изразява чувства. Той може да желае да откаже необосновано (или пък обосновоно) искане, но все пак казва „да“. След това се натрупва гняв и разочарование, които допълнително блокират гърлената чакра, което може да се прояви физически като възпалено гърло, възпаление на сливиците, схванат врат, приеми с щитовидната жлеза и др. Мълчанието не е от липса на комуникация, а от липса на истинно изразяване.
От другата страна стоят Комуникаторите, които водят лесно и гладко своя разговор. Те често имат прекрасно звучащи гласове, които другите с удоволствие слушат и може да са избрали работа в сферата на публичното говорене, преподаването, радио- или телевизионното предаване, обучението за личностно развитие и различни терапии. Това не означава, че всички, които работят в тези области, са истински Комуникатори - но тези, които се справят с превъзходство, несъмнено го правят, защото се изразяват с невероятна яснота и цел. Съответствието, което слушателите усещат между тяхното себеизразяване и искреността на вътрешния им Аз, е това което прави Комуникаторите толкова завладяващи и убедителни. И говорната, и писмената реч се изразяват по обмислен начин и почти никога не са осеяни с безсмислици или нецензурни думи.
Комуникаторите приемат правото си да изразяват своята болка или гняв, но го правят по такъв начин, че да не обезценяват или принизяват другия човек. Те интегрират както сърцето, така и ума в комуникацията си с другите. Признават и оценят силата на словото (говорно и писмено) и поемайки отговорност за своите чувства, не злоупотребяват с него.
Болката на Маскирания Аз
Тази болка често е причинена от детски травми, когато Маскираният Аз е бил възпитаван да бъде „видян, но не чут“. Често му е било казвано „млъкни“ и чувството че мнението му е безполезно е било лесно предизвиквано. За да се справим с това отхвърляне на истинското си Аз, ние го потискат. Това тъжно дете остава заключено във формата на порасналия възрастен, избирайки да пренебрегне отговорността за израстването си и ангажирането за живота си.
КОМУНИКАТОРЪТ
След като са преминали през своите долни чакри и са постигнали състраданието, което сърдечната чакра изисква, Комуникаторите знаят, че ако другият не чуе това, което те имат да кажат, това не е повод за осъждане на неговите комуникативни способности, а просто белег, че човекът отсреща все още не е на етап, когато може да възприеме казаното.
МАСКИРАНИЯТ АЗ
Понякога Маскираният Аз се появява като клоун; някой, който винаги се смее, шегува се и гледа нереално положително на всяка ситуация. В действителност те слагат маската на комедията в опит да скрият трагедията на чувството, че никой не ги обича или няма да ги слуша.
Практикувайте медитация, себерефлективни въпроси и утвърждения (по-долу), за да дадете увереност на вашето Маскирано Аз и да освободите своя Комуникатор в себе си.
Себерефлективни въпроси
Как мога да подсиля гласа си? (Опитайте да пеете или да рецитирате стихотворение във ваната или да пеете всяка сутрин в продължение на пет минути.)
Ограничава ли се гласът от позата ми?
Как бих моглъл/а да изразя чувствата си? (Започнете дневник, за да предавате емоциите си безопасно.)
Какво мисля за изразяването на гнева? (Пишете на някого, на когото сте ядосани, но се откъснете от емоциите. Представете си ума изпълнен с гняв, но сърцето, което е „вие“, предлага състрадание и любов.)
Колко пречистено е тялото ми? (Отделете един уикенд, когато да ядете само прясна, сурова, на пара или леко варена храна.)
Утвърждения
Започвам да говоря за себе си.
Това, което имам да кажа, е достойно да бъде чуто.
Наслаждавам се на себеизразяването си и на всичките си творчески стремежи.
Слушам и признавам нуждите и желанията на другите.
Винаги говоря от сърцето си.
Моите мисли и реч са обмислени преди да ги изрека.
Моят глас става все по-силен, по-завладяващ и по-убедителен
Предпоследната чакра на нашето пътуване през седемстепенната система от чакри е Аджна, което означава „да възприемаш“, „да знаеш“, а също и „да контролираш“. Нашите физически очи са инструментите, с които възприемаме осезаемото, докато шестия енергиен център - „третото око“, над и между веждите - ни предлага способността да интуираме неща, за които нямаме конкретни доказателства. В ежедневието говорим за "предчувствия", когато "знаем" неща, които не можем да рационализираме.
Бидейки във връзка с висшите функции на съзнанието, чакрата на Третото око е психически инструмент, който ни напомня, че всичко, коета виждаме, чуваме, миришем, докосваме или вкусваме, е започнало като вътрешно виждане или „инсайт“ (прозрение). Символът на тази чакра е двулистният лотос, подобен на крила от двете страни на кръг, вътре в който е насочен надолу триъгълник. Венчелистчетата са като двете ни очи от всяка страна на Третото око; двете страни на мозъка, работещи в хармония; или крила, надхвърлящи физическите ограничения; и двата свята на реалността - явен и непроявен. Нефизическата природа на тази чакра е представена от Светлина. Във физически смисъл светлината попада в очите и се трансформира в образи. В сферата на езотериката интуицията е като светлина, идваща в мозъка и може да бъде придружена от вътрешен образ. Това са нашите моменти „Еврика!“.
АРХЕТИПИ
Колко често отстъпваме място на Рационалиста във всички нас? Този дисфункционален архетип позволява господството на левия мозък, обикновено поради страха и несигурността, които изпитваме при разрушаването на безопасния свят, в който сме се увили и свили, като в пашкул. В действителност Рационалистите не са просто хора, които имат „научен“ поглед върху всичко. Тази група включва и контролирящи личности и перфекционисти - тези, които не могат да приемат човешките грешки на другите и по същия начин са сурови към себе си.
Функционалният архетип на тази чакра е Далновидецът. Той се отнася за всеки, който вярва, че отговорите на житейските предизвикателства се крият в тях самите. Пробудени за необходимостта да слушат чрез развиването на Гърлената (пета) чакра, Далновидците сега слушат своето вътрешно Аз. Те приемат, че мъдростта на чакрата на Третото око е като шепот, който не може да се чуе, ако какофонията на ежедневието не се успокои. По този начин те осъзнават необходимостта от медитация и съзерцание, за да може светлината на тяхната креативност и интуиция да проникне през тях.
Плодовете на въображението
Много учени вървят неотклонно в коловоза на рационализирането, интелектуализирането и теоретизирането. И все пак наистина великите учени и изобретатели, като Алберт Айнщайн и Томас Едисон, свободно признават, че техните открития са идвали от въображението, а не от логиката. Много от теориите на Айнщайн идват от фантазии, включително една, в която той си представя да язди на слънчев лъч и заключава, че Вселената е както ограничена, така и извита.
ДАЛНОВИДЕЦЪТ
Усъвършенствайки уменията си, Далновидците често стават изключителни художници, лечители и терапевти. Те знаят разликата между теория и практика - това, че истински надареният индивид е този, който не просто „живее по книга“, а се доверява също и на инстинктите си, за да му предоставят уникални и удивителни прозрения.
РАЦИОНАЛИСТЪТ
След като са избрали да не се доверяват на своите чувства, прозрения и вътрешна мъдрост - може би защото тези аспекти в самите тях са били осмивани в детството - Рационалистите се принуждават да спазват набор от правила, които стават все по-ограничаващи и изолационни.
Практикувайте медитация, себерефлективни въпроси и утвърждения (по-долу), за да освободите вашия Рационалист и да подхранвате инстинктите на вашия Далновидец.
Себерефлективни въпроси
Колко тишина има в живота ми, за да чуя шепотът на интуицията си? (Прекарвайте време в тишина. Съсредоточете се върху нещо красиво и бъдете неподвижни и мълчаливи.)
Кога за последно съм действал/а интуитивно? (Пуснете всякакви завладяващи мисли, без рационализация. Бъдете бдителни за съвпадения и знаци, които могат да съдържат съобщения.)
Виждам ли наистина, това което е около мен? (Упражнявайте физическото си възприятие, като внимавате за детайли, като форми и цветове.)
Търся ли отговори извън себе си? (Избройте лични запитвания, например защо определен човек е влязъл в живота ви. Забележете прозрения под формата на изображения, цветове, думи или фрази.)
Уотвърждения
Признавам необходимостта от тишина и покой в живота си.
Отговорите на всички мои въпроси лежат в мен.
Доверявам се на вътрешното си Аз да ме води и защитава.
Вярвам на чувствата си.
Нямам какво да доказвам. Аз съм проявяващият се Божествен план.
Аз съм пълен с мъдрост.
Вярвам, че въображението ще ми създаде свят на щастие и сигурност.
Въображението е гивотворната сила на моето творчество.
Избирам да приема себе си и другите точно такива, каквито сме.
Правенето на грешки ми дава възможност да уча, да израствам и да се развивам.
Вече сме проправили път до седмия енергиен център -Коронната чакра. Това не е крайна дестинация или приключване на пътуването, а прераждане, докато се подготвяме за непрекъснато разкриване на нови преживявания. Тази концепция е представена от санскритското име на чакрата, Сахасрара, което означава „хилядократно“. Неговият символ е ореол от хиляда бели венчелистчета, синоним на безкрайност, всяко, от които е настроено към най-високите състояния на съзнанието. Развиването на другите чакри беше като ходене по стъпала, водещи ни към тази висша цел - просветление, себереализация, себеосъществяване и Божествен Аз.
Коронната чакра допълнително разширява концепциите, въведени от работата върху чакрите на гърлото и третото око - комуникация и взаимосвързаност с всички неща и цялото знание. Когато събудим Коронната чакра, ние се отваряме за възможностите на безкрайността на времето и пространството и се ползваме от Божествената мъдрост и разбиране. Сахасрара е изначално свързана с космическата енергия и мисъл - безкрайни и неограничавани от предишните модели. Такова ниво изоставя интелекта за сметка на силата на енергийния опит и "проницателно знание". Нищо чудно, че мъдреците са описали това състояние като преживяване на блаженство, възторг и екстаз - моментът, когато Богинята Кундалини, събуждайки една по една всяка чакра в последователност, достига тази най-царствена от всички чакри в системата.
АРХЕТИПИ
Успехът и духовността не се изключват взаимно. Въпреки това, когато първото се търси за сметка на второто, полученото небалансирано състояние илюстрира разликата между положителните и отрицателните архетипи на Коронната (седма) чакра - Гуруто и Егоцентрика.
Често срещан израз на Егоцентрика е „Аз създавам късмета си“. Поради пълния си фокус върху материалния свят и илюзията за своя контрол над него, Егоцентриците нямат осъзнатост, нито връзка с Божественото. Те се смятат за изцяло отговорни за всички ползи, които получават в живота. Всъщност психологическото им благосъстояние до голяма степен зависи от материалния успех, тъй като Егоцентриците се идентифицират единствено по отношение на това, което правят, а не кои са. Проблемът е, че те са толкова заети да се съсредоточат върху дестинацията си, че пренебрегват да се насладят на пътуването и склонността им към работохолизъм често ги оставя самотни и неосъществени на най-дълбоко ниво.
Егоцентричният мироглед е механистичен, тъй като те нямат време за нищо, което не може да бъде обяснено логически. Оттук те не успяват да извлекат полза от всичко мистериозно и необяснимо в живота. Понякога едва в късния си живот, когато показните признаци на успеха - особено статуса на работното място - ги лишат от себе си поради пенсиониране или съкращение (или здравето им започне да страда поради безмилостния начин на водене на "добър живот"), Егоцентриците са принудени да се изправят срещу духовния си крах.
Титлата Гуру вече не е приложима само за мистик, седнал на върха на планината, медитиращ далеч от реалния живот. Вярвам, че това състояние е еднакво постижимо от онези, чиито светски успех е толкова голям, колкото и този на Егоцентрика. Въпреки това, Гурутата имат широк поглед върху своето място в света. Те могат да се съсредоточат върху конкретни, постижими цели, но знаят, че има безкрайни възможности - повече, отколкото човешкият ум сам може да проумее - чрез които тези цели могат да бъдат реализирани. Това ги прави отворени и приемащи за неочакваното, случайното, непредвиденото. За разлика от арогантния, себецентричен Егоцентрик, Гуротата приемат колко малко знаят и вярват, че връзката им с тяхното Висше Аз винаги ще предостави правилния отговор или път. Тези индивиди излъчват вътрешно спокойствие, което произтича от пълното приемане на това КОИ - а НЕ КАКВИ - са. Това не са човешки същества, които се опитват да бъдат духовни, а духовни същества, изучаващи жизненоважни емоционални уроци, обвита временно с наметалото на човешката форма.
Егоцентричната криза
Често в средата на живота настъпва един кризисен момент, когато дълбок копнеж за смисъл и цел не намери покой в материалния успех. Викът "Това ли е?", "Това ли представлява животът ми?" е често срещан сред Егоцентриците. Травматичните преживявания могат да ги намерят неподготвени. Защо чисто със сила на волята вече не се случват нещата? Едва тогава Егоцентрикът може да научи урока, който Гуру вече отдавна е приел - смирено предаването на Божествената Воля или „откъсване от резултатите“ (непривързаност).
ГУРОТО
Този архетип в много отношения държи ключа към успешния живот на тази земя, в приемането на личните ограничения и осъзнаването, че всичко е възможно.
ЕГОЦЕНТРИКЪТ
Самоопределението и строгият контрол върху собствения им живот карат Егоцентриците да ценят материализма, само за да открият, когато това вече няма смисъл, че им липсват вътрешните ресурси, за да получат повече от живота.
Практикуването на медитация, себерефлективни въпроси и утвърждения (по-долу) ще ви помогнат да постигнете връзка с вашия Гуру и да освободите изискванията на Егоцентрика.
Себерефлективти въпроси
Регенерирам ли познати мисловни и поведенчески модели? (Преминете към неизследвани територии, които може да откриете в царството на своята Коронна чакра.)
Определям ли личната си идентификация с работата си или икономическото ми състояние? (Избройте думи, описващи съществения ви Аз. Добавяйте ежедневно по нещо ново към списъка.)
Мога ли да запазя време за ежедневна медитация? (Това е ключът към постигане на просветление.)
Вярвам ли, че и аз мога да постигна мистични състояния на съзнанието? (Прочетете за обикновените хора, чийто ежедневен свят е променен от по-просветен начин на живот.)
Контролирам ли съдбата си? (Спомнете си, когато се е случило нещо прекрасно. Контролирахте ли това събитие? Бъдете отворени за съвпадения, които добавят магия към живота ви.)
Има ли проблем в живота ми, който се боря да контролирам чисто със сила на волята? (Упражнявайте се да пуснете от себе си желанието за крайния резултат. Поемете дълбоко въздух и си кажете: "Вярвам, че какъвто и да бъде резултатът, той ще бъде за мое най-висше добро." След това пуснете.
Уотвърждения
Аз съм в единство със своята Висша Сила.
Започвам да се приемам такъв, какъвто съм, с любов и благодарност.
Преставам да се ограничавам творчески и интелектуално и свързвам духа си с Източника на всички знания.
Аз съм уникално, сияещо, любящо същество.
Избирам да живея живота си от позицията на любов и удовлетворение.
Избирам да трансформирам живота си и да стана свободен/а.
Освобождавам се от всички ограничаващи мисли и се издигнете до все по-високи нива на осъзнатост.
Аз съм този/тази, който/която съм и празнувам себе си.
Из „The Book Of Chakra Healing” – Liz Simpson